Egészen érdekes módon lett bevezetve a Matocsy féle stabilitási alap. Először semmi értelmét nem látom egy ilyen alapnak, hiszen 250 milliárd egy komolyabb probléma esetén elég elenyészőnek bizonyulhat. Tehát nem tudja majd azt a célt betölteni ami miatt létrehozták. Persze akkor felmerül a kérdés, hogy minek az egész? Másrsézről a politikai tálalása, vagyis a figyelem elterelése is már már a szokott módon furcsára sikerült. Az egész talán Matolcsy "vádiratával" kezdődött, aki szépen ráhúzta a Bajnai-Oszkó párosra a mondjuk ki megszorítás szükségességét. Majd ügyesen bedobtak mindenféle gumicsontot a közbeszédbe, úgy mint például az egyértelműen megvalósíthatatlan gyerekek utáni szavazati jog kérdése. Közben a megszorító csomag szép csendben egyszerüen pénteken megjelent a Magyar Közlönyben (a minden előzmény nélküli áramáremeléshez hasonlóan). Ebből kiderül, hogy az utóbbi időben már számtalanszor alkalmazott, "fűnyíróelv"-t alkalmazták. A Munkaerőpiaci Alap egyenlegének megnyírása Orbán Viktor utóbbi időben hangoztatott kijelentései alapján nem nevezhető meglepetésnek. Ugyanakkor a miniszterelnök legutóbbi beszédében megemlítette a fiatalok fontosságát, s célul tűzte ki, hogy azon fiatal szakembereket akik jelenleg külföldön boldogulnak vissza kell csábítani. Hogy mindez, hogy egyeztethető össze a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap és a Nemzeti Kulturális Alap összessen 10 milliárd forinttal való megnyírbálása az számomra érthetetlen.
Sok kérdést fogalmazódott meg benne ezzel kapcsolatban. Először is igen érdekes az a fajta mentalitás, hogy míg az Uniós pénzek szétosztását megcélzó Széchenyi tervet hatalmas ünnepség keretében jelentik be, addig az áramáremelést és egy 250 milliárdos megszorítást egyszerűen csak a Magyar Közlönyben hoznak le. Egy 250 milliárdos megszorítást fűnyíróelv szerinti megvalósításával semmit nem lehet elérni. Meddig húzzák a valós szerkezeti átalakításokat?
És végül a legfontosabb. Milyen jövőt vetít az előre amikor jelenleg is az egyik legkevesebbet áldozza GDP arányosan az ország innovációra, akkor első körben azonnal erről a területről vonnak el pénzt? Akkor amikor igen erős összefüggés van egy ország fejlődése, GDP-je, jóléte és az állam által innovációta költött pénz közt? Véleményem szerint ez egy újabb lépés az ország jövőjének felélése felé.